A switchek (hálózati kapcsolók) használata manapság elsősorban a vállalati hálózatok kiváltsága, de megtalálják alkalmazásukat az otthoni hálózatokban is. A piacon különböző árkategóriájú switchek találhatók, amelyek különböznek a paramétereik és kiegészítő funkcióik tekintetében. Mire érdemes figyelni, és mi alapján válasszuk ki az új switchet? Pontosan ezzel a problémával foglalkozunk a következő sorokban.
Ha otthon egyszerre több eszközt használunk, amelyeket kábel segítségével kapcsolunk az internet hálózathoz, az útválasztó (router) portjainak száma nem biztos, hogy elegendő. Egy switch beillesztésével az otthoni internet hálózatunkba könnyen és hatékonyan eloszthatjuk azt. A kábelkapcsolatot stabilabbnak tekintik, mint a vezeték nélküli kapcsolatot. Ezért ajánlott a számítógépek, televíziók, játékkonzolok, hálózati nyomtatók, kamerák és egyéb eszközök kábellel való csatlakoztatása. A Wi-Fi pedig inkább a hordozható eszközök internetkapcsolatához használható. A switch könnyen csatlakoztatható a meglévő útválasztóhoz, és akár többszörösére növelheti a portok számát.
A portszám bővítése azonban nem az egyetlen ok, amiért érdemes megfontolni a switch beszerzését az otthoni hálózatunkba. Ha például több eszközt kell csatlakoztatni az internethez, melyek nagyobb távolságban vannak az útválasztótól (másik szobában vagy emeleten), több hosszú kábelt kellene húzni az útválasztótól. Praktikusabb megoldás egy hosszú kábel húzása az útválasztóból a kívánt helyiségbe, és a switch csatlakoztatása hozzá. Innen már csak rövid kábelekkel kell az egyes eszközökhöz csatlakoznunk.
Az új switch kiválasztása során otthoni használatra ismerjük meg az alapvető paramétereket, és azt, hogy mit is jelentenek ezek. Így elkerülhetjük, hogy olyan hálózati eszközt szerezzünk be, amely nem felel meg az igényeinknek. A hálózati kapcsolók jelentős paraméterei közé tartozik:
Az új switch kiválasztása során otthoni hálózatunk számára ne csak a technikai paraméterekre koncentráljunk, hanem magára az eszköz konstrukciójára is. A legolcsóbb hálózati kapcsolók műanyagból készülnek, ezért túl könnyűek, és rosszul vezetik a hőt. Ezért a jobb minőségű switchek tartós fémből készülnek, amely hatékony passzív hűtést biztosít. A legtöbb switch falra szerelhető és sík felületre is helyezhető. A switch-ek egy külön kategóriáját a rack alkotja, amely egy szabványosított rendszer, amelybe a kapcsolók más hálózati elemekkel együtt szerelhetők.
Ha befektetünk egy hálózati kapcsolóba, számos hasznos funkciót használhatunk, amelyeket az olcsóbb switch modellek nem tudnak. Ezek közé tartozik például az eszközök tápellátása hálózati kábelen keresztül – PoE. A PoE eszközök tápellátásáról nemrégiben külön cikket írtunk, így azt mindenképpen érdemes elolvasni.
A hálózati kapcsolók további fejlett funkciói közé tartozik a szolgáltatásminőség-szabályozás, amelyet QoS (Quality of Service) néven ismerünk. Az eszköz automatikusan kiértékeli a terhelést, és megakadályozza a túlterhelést. Ennek köszönhetően nem fordulhat elő, hogy például a nagy fájlok letöltése rontaná az internetes telefonálás minőségét. A QoS funkciónak köszönhetően a switch gondoskodik arról, hogy a nagy fájl letöltési sebessége csökkenjen, és elegendő sebességet biztosítson az audio- vagy videohívásokhoz.
A switchek lehetővé teszik az egyes portok prioritásának manuális beállítását is. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy például az internetkapcsolatot használó port a televízióhoz nagyobb prioritást élvezhet, mint a számítógéphez való csatlakozás portja. Így a zavartalan streameléshez szükséges sebesség elegendő lesz még akkor is, ha fájlokat töltünk le a PC-re.
Nem szabad elfelejtenünk a távoli felügyelet és kezelés hasznos funkcióját sem. A switch szoftveres környezetében távolról újraindíthatjuk az eszközt, frissíthetjük a firmware-t, figyelhetjük az adatátvitelt, követhetjük a hibaüzeneteket, vagy korlátozhatjuk a forgalmat az egyik porton. A switch kábeldiagnosztikai funkcióval is kiegészíthető, amely könnyen felderíti a készülékhez csatlakoztatott sérült kábelt.
Általánosan érvényes, hogy minél nagyobb az átviteli sebesség és a hálózathoz csatlakoztatott eszközök száma, annál nagyobbak a hálózati kapcsoló teljesítményére és funkcióira vonatkozó igények. Egy minőségi és nagy teljesítményű készülék kiválasztásával kihasználhatja a hálózata által kínált teljes potenciált.
Egy új tanulmány aggasztó tényt tárt fel: a SpaceX által biztosított Starlink műholdak zavaró rádiókibocsátásokat produkálnak, amelyek veszélyeztetik az űr megfigyelését a rádióteleszkópok segítségével. A második generációs Starlink kibocsátásai akár 30-szor erősebbek, mint az előző generációé, és komoly problémát jelentenek a csillagászok számára.
Úgy érzi, hogy az állandó görgetés elnyeli? Nem ér rá másra, csak az okostelefonjára? Nem kell szégyenkeznie, de valamit tenni kell ellene. Megmutatjuk, hogyan végezhet hatékony digitális detoxot, ami segít újra felfedezni az offline világ varázsát.
Az OpenAI bemutatta az o1 névre keresztelt új mesterséges intelligencia modellek sorozatát, amelyek forradalmasítják a komplex gondolkodás és a problémamegoldás területét. Az o1 modellek kiválóak olyan területeken, mint a tudomány, a programozás és a matematika, ahol a doktoranduszokkal összehasonlítható eredményeket érnek el. Az OpenAI a biztonságra is összpontosított, és új képzési megközelítést dolgozott ki, amely megakadályozza az AI visszaéléseket.
Emlékezz a Blade Runner film lélegzetelállító jövőképére – holografikus reklámok, kibertér és mindenütt jelenlévő hálózatok. Valóra válhat ez a fikció? Tudja meg, mit várhatunk az internet jövőjétől, és hogyan fogják elmosódni a határok a valóság és a virtuális világ között.
Zavarást okoz a késleltetés és a magas ping online játék közben? Tudja meg, milyen internetsebesség szükséges a sima játékélményhez, és hogyan optimalizálhatja csatlakozását. Felfedjük a router beállításának tippeit, a késleltetés hatását a különböző játéktípusokra, és további hasznos tanácsokat, amelyek segítségével uralhatja a virtuális csatamezőket.
A hálózati Ethernet-kábeleket általában adatátvitelre használják. Az IEEE 802.3af és 802.3at szabványok azonban meghatározzák a hálózati kábelen keresztüli tápellátás funkcióját is. Így kisebb hálózati eszközöket áramforrás nélkül is táplálhat, anélkül hogy újabb külön kábelt kellene használni. Nézzük meg a PoE (Power over Ethernet) előnyeit és hátrányait és specifikumait.