Ha gyors kapcsolatod van, de az internetsebesség jelentősen ingadozik, valószínűleg valami nincs rendben. Hol kezdjük a keresést, ez a kérdés. Alapvetően először ellenőrizd, hogy a kapcsolat valóban azt a sebességet nyújtja-e, amit a szolgáltatóval kötött szerződésedben rögzítették. Problémát okozhat a sok futó alkalmazás is, ezt ellenőrizni kell, és esetleg csak azokat hagyd futni, amelyeket valóban használsz. Ezután ellenőrizd az aggregációt, és vizsgáld meg a routert.
A megosztott internetvonalaknál bizonyos ingadozás elég normális jelenség, de nem szabad olyannak lennie, hogy korlátozottá váljon, és a kapcsolat szinte használhatatlanná váljon. A megosztott vonalat szinte minden átlagos felhasználó használja, a saját vonal luxusa nagyon drága lenne, de az aggregációnak el kell érnie az elfogadható paramétereket. Először is végezd el a sebességmérést valamelyik gyakran használt alkalmazás segítségével.
Többször is meg kell ismételni a mérést (különböző napszakokban és hétköznapokon, valamint hétvégén), hogy az eredmény valóban tükrözze a valóságot. A sebességmérő alkalmazások ingyenesek, és nem szükséges telepítés ahhoz, hogy használhassuk őket, csak látogasd meg az oldalt, ahol az alkalmazás elérhető. A mérés során figyelj nemcsak az adatletöltés (download) sebességére, hanem az adatfeltöltés (upload) sebességére is; az online játékosok számára a válaszidő (ping) is rendkívül fontos.
A mért értékeket nem kell felírni, ha ismételten végzed a mérést ugyanazzal a programmal, a régi eredmények tárolódnak a memóriában. Tehát grafikon vagy táblázat formájában megtekintheted őket, és így megbízható áttekintést kaphatsz. A mérés során fontos, hogy az adatgyűjtés idején (nem tart sokáig, csak néhány másodpercig) az internetkapcsolat semmilyen irányban ne legyen kihasználva, különben az eredmények torzulnának, és az adatátviteli értékek nem tükröznék a valóságot.
Ha a számítógépben futó, nem használt programokat hagysz futni, ez is lehet egy ok, amiért a számítógép lelassul, és az az érzésed van, hogy az internetkapcsolat lassú. A programokat az ikonjukkal lehet bezárni, de sok esetben a programok újra automatikusan elindulnak a számítógép újraindítása után. Ennek megakadályozására egyszerű megoldások léteznek: a programok ablakában keresd meg az Eszközök menüben a Lehetőségek, majd a Módosítás és Beállítások menüpontot. Itt találhatod az Indítás Windowszal (Launch at Windows Startup) vagy hasonló opciót. Itt megakadályozhatod, hogy a programok automatikusan elinduljanak az operációs rendszer indításakor, és csak akkor indítsd el őket manuálisan, amikor valóban használni szeretnéd. Ez vonatkozik pl. a kommunikációs programokra (Skype stb.), amelyek esetenként jelentősen befolyásolhatják a sebességet.
A sebességre nagy hatással lehet az aggregáció is, ha az meghaladja a megfelelő határt. Az aggregáció egyszerűen fogalmazva az internetvonal megosztása több felhasználóval. Miért alkalmazzák ezt a szolgáltatók? Egy saját vonal nagy és drága luxus lenne, ráadásul gyakran valóban felesleges, ezért az aggregációt általában használják. Így a szolgáltatók elfogadható árat tudnak kínálni több ügyfél számára, de ha az aggregáció magas értékeket ér el, akkor azt a szerződésben általában alul és apró betűkkel tüntetik fel. Az aggregáció mértéke (az egy vonalat megosztó felhasználók száma) mindig 1:X arányként van megadva, ahol az X betűt a felhasználók száma helyettesíti. Elfogadható aggregáció körülbelül 1:10 értékig terjed, de figyelem, néha előfordulhat akár 1:50 vagy még magasabb érték is. Ezután világos, hogy az úgynevezett „csúcsidőszakban”, azaz akkor, amikor a csatlakozott felhasználók száma és az adatokat letöltő és feltöltő felhasználók száma a legmagasabb (ez leggyakrabban 18 és 23 óra között történik), a kapcsolati sebesség jelentősen csökken. A szolgáltatók hátsó ajtót hagynak maguknak azzal, hogy a szerződésben megadják a sebességet a „AKÁR” szócskával, amely mintegy burkoltan arra utal, hogy a megjelölt tarifában megadott sebesség a maximális, amit a vonalon el lehet érni és várható, de ez a sebesség egyáltalán nem stabil. Ellenőrizd tehát az aggregációt a szerződésedben, és esetleg érdeklődj a szolgáltatónál, vajon nem hajtott-e végre valamilyen változást, amit „elfelejtett” közölni veled, vagy ravaszul olyan formában közölte, hogy észre se vetted. A megoldás lehet a szolgáltató által végrehajtott aggregáció változtatása, vagy a szolgáltatóváltás (a te részedről), ha másként nem lehet megoldani.
A router is nagy hatással lehet a kapcsolati sebességre. Ha elavult készülékről van szó, amely már régen a hulladékba vagy jobb esetben a múzeumba való, ne próbálj meg mentési megoldást találni, hanem szerezz be új berendezést. Ha nem hiszed, hogy már nem képes nagymennyiségű adat átvitelére és a kívánt sebesség meghaladja a képességeit, tanulmányozd az útmutatót (ha megvan), vagy végezz összehasonlító tesztet egy például kölcsönkapott modern routerrel, amely képes új technológiákat is kezelni. Ha a különbség jelentős, akkor egyszerűen vásárolj újat, megoldva a problémát.
Előfordulhat, hogy a router újraindítása elegendő, de ez inkább egyszeri probléma esetén működik. Kikapcsolás előtt mentsd el a hozzáférési adatokat arra az esetre, ha a router újraindítás után újra kérné őket. A router túlmelegedhet is, nem helyezted át olyan helyre, ahol nincs elegendő légáramlás a hűtése érdekében? A megoldás lehet egy hűtőpárna, de ha a kívánt teljesítmény meghaladja az eszköz lehetőségeit, jobb, ha lecseréled egy erősebbre. A Wi-Fi jel átvitelében különböző akadályok is problémát okozhatnak, amelyek jelentősen lelassíthatják és korlátozhatják a jelet (fém merevítők, hálók, falak stb.). Ha mobil eszközök esetén vannak gondok, használd azokat ott, ahol a jel elég erős, vagy oldd meg a problémát a router elhelyezésének megváltoztatásával, esetleg egy további jeladó hozzáadásával.
A számítástechnikai kapacitás hiánya akadályozza a mesterséges intelligencia fejlődését. Az OpenAI új termékek, például a vizuális felismeréssel ellátott továbbfejlesztett ChatGPT, valamint a DALL-E és Sora új verzióinak fejlesztése során problémákkal küzd. Az AI modellek növekvő bonyolultsága óriási számítási kapacitást igényel, ami lelassítja az innovációt és az új funkciók piacra dobását.
A streaming platformok hatalmas fellendülést tapasztalnak, megváltoztatva a játékosok és nézők játékvilágról alkotott képét. A felhőalapú játékok, a kiterjesztett és virtuális valóság megjelenésével, valamint a monetizáció egyre bővülő lehetőségeivel a játék és a streaming többé válik, mint csak hobbi. Nézzük meg, mi vár ránk a játék streaming terén az elkövetkező években.
A felhőalapú és a helyi tárhely között döntene az adatok mentése kapcsán? Összehasonlítottuk mindkét megoldást, azok előnyeit és hátrányait, valamint gyakorlati tanácsokat adunk az adatai védelmére. Megtudhatja, melyik megoldás felelne meg az igényeinek, és hogyan állíthat be egy mentőrendszert, amely megóvja fontos fájljait a veszteségtől és a kiberveszélyektől.
A router az otthoni hálózat védelmének kulcsa. Ezért célozza meg a hacker-ek többsége: nemcsak érzékeny adatait és fájljait szerezhetik meg általa, hanem további támadásokhoz is felhasználhatják. Ismerje meg, hogyan védheti meg magát tőlük.
Az internetes anonimitás sok felhasználót vonz, de valóban elérhető? Fedezze fel a VPN és a Tor erejét, amelyek láthatatlanságot ígérnek az online világban. Útmutatónk megmutatja, hogyan minimalizálhatja digitális lábnyomát és hogyan mozoghat biztonságosan a kiber térben.
A Google a Kairos Powerrel kötött együttműködést, és azt tervezi, hogy adatközpontjait kis moduláris reaktorokkal fogja üzemeltetni. A cél a 2030-ig 500 MW kibocsátásmentes energia biztosítása. Az ambiciózus terv technikai és társadalmi kihívásokkal egyaránt szembesül.