A megfelelő router kiválasztása vár Önre, de a kínálat megtekintésekor csak a külsejükben és az árukban különböznek? Ebben az esetben a fontos paraméterek áttekintése nemcsak sok pénzt takarít meg Önnek, de az internet sebességét is nagy mértékben megnöveli.
Ahogyan a legtöbb elektronikai eszköz esetében, a router beszerzésénél is fontos tudnia miért is van egy újabb modellre szüksége. Lehet eddig nem volt még routere, vagy elromlott a régi, esetleg több felhasználót szeretne csatlakoztatni, vagy csak nagyobb lefedettségre vágyik…. számos oka lehet, amiket a választásnál össze kell hangolnia. Az olcsó és drága eszközök összehasonlításánál abból a feltételezésből fogunk kiindulni, hogy Ön az igényesebb felhasználók táborába tartozik, akik nem akarják, hogy a router képességei akadályozzák őt internethasználat közben.
A router tulajdonságainak minősége értelemszerűen befolyásolják az internet gyorsaságát, de többé-kevésbé nem tudják túlszárnyalni az internet szolgáltató által nyújtott limitet. Egyszóval azt, hogy ideális körülmények között milyen sebességgel tud le vagy feltölteni adatokat az internetre, elsősorban maga az internet gyorsasága határozza meg. A műszaki adottságokkal rendelkező felhasználókat ez nem lepi meg, de néhány felhasználót meglephet. Több tíz eurót befektetni egy új routerbe azért, hogy ezzel növelje az internet sebességét, csak akkor éri meg, ha minőségi internetelőfizetéssel rendelkezik.
Az első fő különbség a 2,4 GHz és az 5 GHz sávok támogatása. A drágább készülékek képesek már mindkét sávszélességet egyidejűleg támogatni. Az előnyök közé sorolható a DFS (automatikus frekvencia választó) és a TPC (az átvitel erősség szabályozása- Transmitting Power Control) funkciók. A sávok közötti eltéréseket egy előző cikkünkben már nagyon jól megfogalmaztuk Mi a különbség a 2,4 és az 5GHz -en működő routerek között ?
Manapság a legtöbb eszköz támogatja a 802.11a / b / g / n szabványt. A két sáv megléte automatikusan jelzi a 802.11ac szabvány támogatását. Az alap routerek ezzel a standarddal kombinált sebességet nyújtanak, ami akár 1,2 Gbps is lehet. A jobb és ennélfogva drágább routerek akár 3 Gbps sebességet is képesek produkálni.
A magasabb árkategóriás routerekhez jobb minőségű antennákat is adnak. Pont ezektől függ, hogy a router mennyire jól tudja továbbitani a kapott jelet. Beszerezhető még külső többirányú antenna, nagy teljesítményű audio erősítővel és hullámformáló technológiával (angolul beamforming). Az olcsóbb modellek általában beépített antennával rendelkeznek, és nem lehet rájuk külső antennát szerelni, hiába vásárolja meg az ember.
A drágább modellek esetében bátran kérje a gyorsabb 3.0. USB bemenettel rendelkezőt. Ennek köszönhetően csatlakoztathat a routerhez nyomtatót vagy akár egy külső adattároló eszközt is. A második esetben a hálózathoz tartozó összes távoli eszközről elérheti az adattárolón lévő adatokat.
A drágább modellek modernebb felszereltséget nyújtanak, úgy mint, kétsávos jeladás, a jel irányának és beállításainak fejlettebb funkciói, erősebb antennák, jobb kapcsolatátvitelt, és nem utolsó sorban kifinomultabb biztonsági funkciókat. Manapság ezekre a pluszokra érdemes odafigyelni. A totális alap a WPA2, de 2018-ra a routereknél már biztosan megjelenik a WPA3 funkció is. Kódolás szempontjából az AES (Advanced Encryption Standard) a legjobb választás. A további biztonsági módok között szerepel a gyerek zár, a fehér és fekete lista (eszközkezelés), illetve hálózati beállítási lehetőség látogatók számára (WPS -WiFi Protected Setup). A jobb routerekben található biztonsági funkciók lehetővé teszik a wifi hálózat nagyobb fokú védelmét a hívatlan látogatókkal szemben.
A legtöbb háztartásban mindennapos az internethasználat. A router használata folyamatos, ezért megéri befektetni egy jó minőségű készülékbe. Ellenkező esetben több problémával is szembesülhet, az instabil internet miatti lassú kapcsolódástól egészen a router túlmelegedéséig, vagy akár azzal is, hogy a router magától újraindul. Ha gondtalanul szeretne barangolni a neten, az olcsóbb kategóriába tartozó készülékek megvásárlása feleslegesen kidobott pénz csupán.
A felhőalapú és a helyi tárhely között döntene az adatok mentése kapcsán? Összehasonlítottuk mindkét megoldást, azok előnyeit és hátrányait, valamint gyakorlati tanácsokat adunk az adatai védelmére. Megtudhatja, melyik megoldás felelne meg az igényeinek, és hogyan állíthat be egy mentőrendszert, amely megóvja fontos fájljait a veszteségtől és a kiberveszélyektől.
A router az otthoni hálózat védelmének kulcsa. Ezért célozza meg a hacker-ek többsége: nemcsak érzékeny adatait és fájljait szerezhetik meg általa, hanem további támadásokhoz is felhasználhatják. Ismerje meg, hogyan védheti meg magát tőlük.
Az internetes anonimitás sok felhasználót vonz, de valóban elérhető? Fedezze fel a VPN és a Tor erejét, amelyek láthatatlanságot ígérnek az online világban. Útmutatónk megmutatja, hogyan minimalizálhatja digitális lábnyomát és hogyan mozoghat biztonságosan a kiber térben.
A Google a Kairos Powerrel kötött együttműködést, és azt tervezi, hogy adatközpontjait kis moduláris reaktorokkal fogja üzemeltetni. A cél a 2030-ig 500 MW kibocsátásmentes energia biztosítása. Az ambiciózus terv technikai és társadalmi kihívásokkal egyaránt szembesül.
Robotok az iskolákban? Ne aggódjon, a tanárok nem vesztik el a munkájukat. Az mesterséges intelligencia (AI) ugyan megváltoztatja az oktatást, de a szakértők szerint az emberi kreativitás és kritikai gondolkodás továbbra is kulcsfontosságú. Tudja meg, hogyan segíthetnek a ChatGPT és más AI eszközök a diákoknak, de még a tanároknak is.
A mesterséges intelligencia verseket ír, de matematikában elakad. Miért nem képesek a ChatGPT és más chatbotok még alapvető számításokra sem? Felfedjük az AI matematikai bakijainak okait, a tokenizálástól, amely a számokat érthetetlen töredékekre bontja, a matematikában kudarcot valló statisztikai tanulási megközelítésig.